Idősek egészségmegőrzése (fizikai, mentális és szellemi) - Pécsbagota

  1.  

A program során több fő téma mentén haladt az előadás, váltakozó sorrendben. Az egyik téma az egészség megőrzésével volt kapcsolatos. A téma boncolgatása során a diák tovább léptetése közben megelőző kérdéseket tett fel az előadó a hallgatóságnak. Ezek a kérdések az általános ismeretekre fókuszáltak, kollektív megoldás alatt. A csoport nagy részének volt hozzászólása, ami alapján a témához köthető ismeretek egy jó részét meg is adta a hallgatóság. Szóba került az is, ha ezt ilyen remekül összeszedték, akkor beszéljenek arról is, hogy ki mit tart be belőle, mit tesz meg egészsége megőrzésének érdekében. Itt már látszott, hogy az ismeretanyag nincsen egyenes arányosságban azok betartásával, de ez a kis „ellentét” egy kellemes, vidám, nevető hangulatot teremtett. Bizonyos körülmények fennállásakor az időskori mentális problémák korábban és súlyosabb formában jelentkezhetnek. Ezek egy része bármely életkorban fokozza a mentális betegségek kockázatát, míg mások az idősek speciális életkörülményeiből adódnak. Melyek a legfontosabbak?

  • Alkohol- és gyógyszerabúzus. Időseknél gondolni kell a vényköteles gyógyszerek okozta abúzusra vagy függőségre is, annál is inkább, mert az idős embernek többféle szakorvos, egymás hatásait is befolyásoló gyógyszereket írhat fel.
  • Jelentős környezetváltozás. Pl. amikor az idős ember a gyermekei családjához vagy idősotthonba költözik.
  • Szeretett személy elvesztése. Pl. amikor az idős ember megözvegyül.
  • Krónikus betegségek fennállása. Időskorban gyakoribb pl. a rákbetegség vagy szív­ és érrendszeri probléma.
  • A fizikális állapot hanyatlása. Ez részben a fizikai aktivitás csökkenésén keresztül ronthatja a mentális állapotot.
  • Nem megfelelő táplálkozás. Gyakran az étvágytalansággal kialakult ördögi kör révén vezet testi leromláshoz, ezen keresztül mentális problémákhoz.

 

  1.  

Az öregedés folyamatával a memória és az új dolgok megértésének és elsajátításának képessége "már nem olyan, mint régen". A fájó, merev ízületekhez hasonlóan, ez is az idő múlásának könyörtelen jelzője. A demencia, vagy szellemi leépülés azonban egészen más, a gondolkodás több területére is negatív hatással van, általában visszafordíthatatlan, és egyre romló állapot. Sajnos mai ismereteink szerint az Alzheimer-kór nem megelőzhető. A táplálékkiegészítők, gyógynövény készítmények, az egészséges étrend, a társadalmi gazdasági környezet és az Alzheimer-kór viszonyát vizsgálva egyiknél sem sikerült kimutatni, hogy csökkentené a betegség kialakulásának esélyét.

Jó hír: a szellemi leépülés lassítható!

A szellemi frissesség megőrzése, az időskori leépülés lassítására tehát jobbak az esélyek, mint az Alzheimer-kór kezelésére. Ez esetben sem valamilyen táplálékkiegészítő, speciális diéta, a gyógyszeres kezelés lehet a megoldás kulcsa, hanem a testmozgás és a szellemi kihívások keresése.

 

  1. 18:00-19:00 Idősek fizikai frissességének megőrzése, előadó: Becsei Gergő tréner

Szóba kerültek az előadás kapcsán az örökletes betegségek általánosságban, a súlyfelesleg, kor és nem szerinti táplálkozási és mozgási szokások. A csoport egyetértett abban, hogy sem az elhízás, sem a kóros soványság nem jó. Mindenkinek oda kell figyelnie az étrendre, a mennyiségre, minőségre. Sajnos voltak a teremben, akik korukhoz, magasságukhoz képest jelentős súlyfelesleggel bírtak, és az említett táplálkozási szokások kapcsán odafigyeltek és belekérdeztek az anyagba, hogy még több információhoz jussanak. A rendszeres mozgás egy életstílus, mely bizonyítottan nagyban hozzájárul az egészség megőrzéséhez. Ahogy fent is leírtam, az aktivitás hozzásegít, hogy tudjunk önmagunkról gondoskodni, s inkább mi segítsünk az unoka körül, minthogy a fiatalok segítsenek bennünket. Az aktivitás hiánya rövid távon nem vezet a temetőbe, azonban jelentősen rontja életminőségünket, kiszolgáltatott helyzetbe taszít bennünket. Vizsgáld meg, mit tudnál tenni annak érdekében, hogy jelenlegi helyzetedet megőrizd, vagy javíts rajta! Ne gondolj nagy dolgokra. De a nagy dolgok is az első lépéssel indulnak, Te is azt tedd meg először!

 

  1. 19:00-20:00 A mozgás jelentősége, előadó: Becsei Gergő tréner

A megfelelő mozgásformák alkalmazásával, gyógytornával és helyes táplálkozással számos betegség megelőzhető, vagy legalábbis enyhíthetők a kellemetlen, sokszor kínzó tünetek. Sokan úgy tartják, hogy az egészség a szerencsén múlik, jobban mondva a genetikán. Jó géneket örökölni azonban csak jó indítást jelent az életben, a továbbiakban az egészség fenntartásában és az öregedés késleltetésében már az egyéni felelősség, a megfelelő életmód játszik szerepet. Egy kieső képesség, ami a mindennapi önálló életben nehézséget okoz csak az első jele az öregedésnek, melyet továbbiak követnek, ha ez passzivitást eredményez. A passzivitás, azaz az aktivitás hiánya gyorsabb öregedéshez és funkcióromláshoz vezet, ezt számtalan vizsgálat kimutatta, s ha körül nézünk környezetünkben, laikusként is tapasztaljuk. Az aktív életmód egy fantasztikus öregedést megelőző “gyógyszer”, mely főszerepet játszik abban, hogy fiatalnak érezzük magunkat és képesek legyünk fiatalosan élni. Ajánlom mindenkinek!